Série Panův tajemný odkaz

24. března 2018 v 17:38 |  Knihy
Panův tajemný odkaz je knižní trilogie, kterou řadíme do young adult literatury. Autorkou trilogie je Sandra Regnier z Německa a mělo by se jednat o její první knižní sérii.
Sandra přišla s nápadem zasadit "ohraná" témata, jako je cestování v čase nebo "obyčejná dívka se stane vyvolenou", do úplně nového světa. A podle mého názoru se jí to docela povedlo.


Hlavní hrdinka příběhu se jmenuje Felicity Morganová a je to opravdu obyčejná holka, s nadváhou, věčně v obnošeném oblečení a zapáchající alkoholem, protože musí pomáhat své matce v hospodě. Chodí na školu Horton Collage a je součástí party kamarádů, na které nedá dopustit. Jednou do školy přijde přitažlivý kluk jménem Leander FitzMore (dále Lee). Všechny holky po něm šílí, až tedy na Felicity. V knize je před-kapitola, z pohledu Leeho, který nás seznamuje s tím, kdo je a proč na školu přišel. Hned na začátku se mi velmi líbí zápletka, že na škole jsou dvě Felicity a Lee si je splete.
Postupně se začleňuje do kolektivu, zvláště pak tam, kde je Felicity. Později se i stává součástí Felicitiny party, tzv. lůzrů. Felicity časem zjišťuje, že se s ní dějí divné věci, například se na několik vteřin ocitne na úplně jiném místě a zase zpět. Také vztah s matkou je čím dál horší. Za její pomoc v hospodě jí nic neplatí a jednou jí dokonce ukradne peníze, které měla odložené na studia a zaplatí jimi dluhy. Jednou se stane, že se společně s Leem přenesou na nějaké místo a Felicity začíná zjišťovat, že umí cestovat do minulosti, že Lee je půlelf a že ona je předurčená zachránit říši elfů. K těmto nemalým problémům přibývají i ty, že se jí kluci začínají lepit na paty.
Avšak díky Leeovi také zažívá spoustu krásných zážitků. Vezme ji za návrhářem, který ji oblékne do nádherných šatů a stylistka Florence z ní udělá krasavici. Dokonce zaujme i slavného herce Richarda Cosgrovea, s kterým i chvíli chodí. V obchoďáku se zase potká s neznámým mužem, který ji zve na rande. Tento neznámý ji pak osvobodí na jednom z "výletů" do minulosti, kde je unesena. Tam se dozvídá, že je to Leeův bratranec Ciaran. Když je Felicity obviněna z vraždy elfích strážců, vydává se Lee do minulosti, aby prokázal její nevinu. Jenže se dlouho nevrací a Ciaran nastoupí na místo učitele dějepisu a Felicity s ním bývá často po škole. On se v ní snaží probudit magii např. tím, že v místnosti je neskutečné horko, nebo tím, že Fel musí pít vodu z Avalonu. Ale po této zkušenosti začíná mít Fel vize na hladině vody. A tak uvidí Leea, zmučeného, a vydává se ho zachránit. To se jí nakonec povede, ale dřív než to udělá, v jeskyni, potká jeho věznitele, draka. Ten jí řekne, že elfové lžou a že ona je předurčená zachránit dračí děti před elfy a že sama je dračí dítě. Postupem času se Fel také dozvídá o insigniích, což jsou mocné předměty, po kterých prahnou elfové i draci a podle toho na jakou stranu se Fel postaví, ta strana zvítězí. Fel proniká sítí těchto tajemství. Zároveň sama od sebe políbí Leea a již jsou spolu, přesně jak předpověděla kniha Proroctví. Tím pádem se dá vše do pohybu, protože draci si tím vyložili, že se přidala na stranu elfů a chtějí ji zabít. S Leem se jí daří úspěšně utíkat a postupně nacházejí insignie. Závěrečná bitva mezi elfy a draky vrcholí na Avolonu. To už má Fel s Leem skoro všechny insignie. Jednu mají také draci a dvě mají elfové. A jak to vše dopadne? To si musíte přečíst sami.

Podle mého názoru je to velice povedená trilogie. Moc se mi líbila. Pojem "obyčejná dívka" konečně k hlavní hrdince ze začátku pasoval (tak jak to má být). Trochu mě štve, že nakonec matce odpustila její krádež peněz, já osobně bych to asi nedokázala. Příběh mi také nepřipadal ani trochu "přeslazený", tak jak často tomu bývá u jiných knih. Je zde i několik smutných a šokujících okamžiků. V bitvě např. padne postava, kterou jsem si nakonec oblíbila. Tuto trilogii bych doporučila všem, kdo milují YA stejně jako já.


Výsledek obrázku pro panův tajemný odkaz>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama